Žlučníkové záchvaty nebo operace žlučníku… Při žlučníkových potížích je více než vhodné držet žlučníkovou dietu, která nám je pomůže překonat. Jaké zásady při žlučníkové dietě dodržovat? Co jíst a čemu se obloukem vyhnout?

Žlučníkovou dietu bychom měli dodržovat při potížích se žlučníkem nebo po jeho operaci. Žlučníková dieta je součástí léčby žlučníkových potíží, a proto je opravdu dobré dodržovat její zásady!

Žlučníková dieta: Principy

Jako při každé jiné dietě platí i při té žlučníkové tři zlaté zásady:

  • jíst často,
  • jíst malé porce a
  • jíst pravidelně!

Z jídelníčku vyřaďte veškeré tučné a těžko stravitelné pokrmy. Omezte příjem tuku, smažených a kořeněných jídel.

V praxi to znamená, že při žlučníkové dietě budete dbát nejen na skladbu jídelníčku, ale i na samotnou úpravu pokrmů! Maso a zeleninu nesmažte ani negrilujte, ale konzumujte je vařené, dušené nebo upravené v páře.

Žlučníková dieta: Zakázané potraviny

Při žlučníkové dietě z jídelníčku vyřaďte vepřové a hovězí maso, tučné ryby (losos, makrela) a uzeniny. Nevhodné jsou tučné mléčné výrobky, jako je například plnotučné mléko, smetanové jogurty, tučné sýry. Z pečiva přestaňte jíst sladké a smažené pečivo, jako jsou například koblihy. Vyhněte se dortům a čokoládě. Sladkosti nahraďte ovocem, ovšem pozor na nevhodné švestky, hrušky nebo kokos. Pozor si dejte také na slazené nápoje, alkohol a kávu, kterou můžete nahradit rozpustnými cereálními nápoji.

Žlučníková dieta: Doporučené potraviny

Tak, zakázaných potravin je víc než dost! Ale nezoufejte, i při žlučníkové dietě se můžete dobře najíst! Je jen třeba vědět co a jak. Vepřové a hovězí maso nahraďte drůbežím libovým masem. Z ryb si dopřejte filé nebo tresku. Tuky, které jsou pro náš organismus nezbytné, nahraďte rostlinnými oleji – ideálně olivovým olejem.

Nemusíte zůstat ani bez mléčných výrobků, ovšem dopřávejte si pouze ty nízkotučné! Smetanový jogurt nahraďte ovocným tvarohem. Bílé pečivo nahraďte celozrnným. Z ovoce a zeleniny si při žlučníkové dietě na talíř nandejte jablka, banány, pomeranče, kořenovou zeleninu, špenát, listovou zeleninu.

Žlučníková dieta nemusí být nudná

Shrnuto a podrženo, pro žlučníkovou dietu platí zásada vyhýbat se tučným, přeslazeným, smaženým a ostře kořeněným jídlům. Doporučována je jednoduchost – zvykněte si na jednoduchá a lehce stravitelná jídla. To ovšem neznamená, že už si na ničem nepochutnáte. Místo kořeněného a přesoleného vepřového plátku si připravte třeba kuřecí maso na bylinkách s rýží. Ke snídani se hodí celozrnné pečivo s plátkem libové šunky a rajčetem. Ke svačině si dopřejte nízkotučný ovocný tvaroh a k večeři zeleninový salát. Pokud si budete vybírat kvalitní potraviny a zapojíte svoji fantazii, bude vám chutnat i při žlučníkové dietě.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *