Možná na sobě pozorujete, že máte chuť na pečenou kachnu se zelím. A to i přesto, že během roku vám nedělá problém dodržovat jídelníček zdravé výživy. Na zdravé stravování bychom měli myslet i přes zimu, ale oproti létu je nutné zohlednit jiné potřeby našeho těla.

Co patří do zdravého zimního jídelníčku?

Při plánování zimního jídelníčku zdravé výživy bychom v první řadě měli zohlednit dostupné domácí suroviny. Neuškodí inspirovat se u našich předků, kteří konzumovali především to, co bylo k dispozici. Z ovoce a zeleniny to byla zejména tak, která šla uchovávat. Jednalo se hlavně o zelí, mrkev, celer, jablka, hrušky nebo ořechy.

Naše tělo potřebuje kromě vitamínů a minerálů také živiny a energii, kterou mu dodáme prostřednictvím sacharidů, cukrů a tuků. Nezapomínejte proto na celozrnné obiloviny, celozrnné pečivo, olivový olej, ryby nebo drůbež. Součástí vašeho zimního jídelníčku by se měli stát také luštěniny, jáhly, pohanka nebo ovesné vločky.

Příklad jídelníčku zdravé výživy

Připravili jsme pro vás ukázkový jídelníček zdravé výživy, který vám poslouží pro inspiraci. Sami určitě přijdete na další zajímavé varianty.

Snídaně: opražené ovesné vločky s mlékem, rozinkami a ořechy, bylinkový čaj (neslazený, popř. oslazený medem)

Svačina: jablko

Oběd: zeleninový vývar se zavářkou z ovesných vloček, zeleninový kuskus s pečeným lososem

Svačina: hrst ořechů

Večeře: zelný salát s mrkví a celozrnným pečivem

Recepty jídelníčku zdravé výživy

Jáhelník s ovocem

Potřebujete: Jáhly, kroupy, mléko, ovoce (např. meruňky nebo švestky).

Postup: Jáhly uvařte společně s kroupami (poměr si zvolte podle chuti, například 1:1). Do vymazaného pekáče dejte vrstvu jáhel s kroupami a na ni ovoce (například meruňky, švestky nebo jablka). Vrstvy vystřídejte a pečte v troubě asi 20 minut.

Polévka s ovesnými vločkami

Potřebujete: litr vody, kořenovou zeleninu (mrkev, celer), cibuli, libeček, ovesné vločky, vajíčko.

Postup: Do litru vody dejte vařit kousek celeru, mrkve, cibule, libečku (popř. petržele). Vývar povařte, aby byl pořádně silný a pak vyndejte kořenovou zeleninu, pokrájejte jí na kousky a dejte zpět do vývaru. Do polévky hoďte hrst ovesných vloček a povařte je. Nakonec do polévky klepněte vejce a rozmíchejte ho. Polévku ozdobte nasekanou pažitkou.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *