Jíst zdravě by v dnešní době, kdy máme na výběr z různých druhů domácích i exotických potravin, neměl být problém. Bohužel má řada domácností problém s tím vybrat si zdravou stravu. Přinášíme proto typy na zdravé potraviny a rady, jak by měl vypadat zdravý jídelníček.

Pravidla zdravého stravování

Abychom se stravovali zdravě, je třeba dodržovat několik základních pravidel:

  • Vyhýbejte se tučným jídlům. Pozor si dejte především na uzeniny, tučné vepřové maso.
  • Pozor na sladkosti a pochutiny. Letáky supermarketů nás často lákají na slevy různých pochutin, jejichž nutriční výživa je ale nulová. Když máte chuť na sladké, dopřejte si kousek kvalitní čokolády nebo si doma upečte ovocný koláč z celozrnné mouky.
  • Pijte. Nikoli však sladké limonády a džusy. Zdravou stravu by měl doplnit dostatečný příjem tekutin – 2,5 litru vody je minimum.
  • Konzumujte vlákninu. Je důležitá pro správné fungování naší trávicí soustavy. Najdete ji především v zelenině.
  • Dopřejte si prospěšné Omega-3 mastné kyseliny. Jsou přítomné v rybách, které by ve zdravé stravě rozhodně neměly chybět.

Netradiční pokrmy zdravé stravy

V běžné stravě se stále zapomíná na luštěniny a další suroviny, které jsou zdraví prospěšné. Jde například o jáhly, pohanku nebo kuskus. Jejich příprava je přitom jednoduchá, nenáročná a tyto potraviny obsahují důležité vitamíny a minerály.

Pro začátek zkuste do zdravé stravy zahrnout alespoň kuskus. Jde o krupici vyráběnou z tvrdozrnné pšenice, která je populární zejména v oblasti severní Afriky. Kuskus je možné konzumovat samostatně nebo jako přílohu.

Váš zdravý jídelníček může obohatit například kuskus se zeleninou a rybou. Jde o jednoduchý recept. Potřebovat budete půl balíčku celozrnného kuskusu, zeleninu (čerstvou či mraženou), oblíbenou rybu (losos, tuňák apod.). Kuskus nasypte do hrnce a přelijte převařenou horkou a osolenou vodou. Promíchejte a nechte 10 minut stát pod pokličkou. Můžete zakápnout trochou olivového oleje. Na pánvi orestujte zeleninu s rybou a promíchejte s kuskusem. Nezapomeňte také na zeleninovou oblohu.

Zajímavé video o výživě

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *