Výživné látky jsou složky potravy, které musí člověk přijímat pro zabezpečení plynulé látkové přeměny a celkového chodu organismu. Mezi výživné látky patří živiny, minerální látky, vitamíny, voda a nestravitelné látky (vláknina).

Živiny (bílkoviny, sacharidy a tuky) jsou zdrojem energie, ostatní výživné látky energii neposkytují, avšak pro organismus jsou nepostradatelné a nenahraditelné. Minerální látky (sodík, draslík, železo aj.) spolu s vodou tvoří vnitřní prostředí organismu, kde jsou uloženy buňky a kde probíhají fyziologické procesy nutné pro život člověka. Většina vitamínů (B, C, aj.) jsou součástí enzymů, které umožňují nebo urychlují biochemické reakce v těle, jiné jsou důležité pro krvetvorbu, srážení krve apod. Vláknina (rozpustná a nerozpustná) má čistící a regulační účinky (čistí stěnu tlustého střeva, snižuje cholesterol, má vliv na hladinu krevního cukru, apod.).

Všechny výživné látky přijaté potravou procházejí složitými pochody v trávicím ústrojí tak, aby je organismus mohl vstřebat a využívat k vlastní potřebě.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *