Domníváte se, že máte vysoký krevní tlak? Jaké jsou příznaky? Co je příčinou této závažné choroby? Jak se vysokému krevnímu tlaku bránit? Jak ho léčit?

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je jedno z častých onemocnění srdce. Jde o vážnou chorobu, kterou není radno podceňovat. Pokud máte podezření na vysoký krevní tlak, neměli byste váhat a domluvit si návštěvu lékaře.

Příznaky vysokého krevního tlaku

Vysokým krevním tlakem podle lékařských statistik trpí asi 20 % osob. Prvotními příznaky vysokého krevního tlaku je únava, bolesti hlavy a poruchy spánku. Jde ovšem o příznaky, které mohou souviset i s jinými nemoci.

Vysoký krevní tlak je v pozdějších stádiích provázen aterosklerózou (nebo též arteriosklerózou). Jde o onemocnění, kdy dochází ke zúžení a ztluštění cév. Příčinou tohoto stavu je usazování cholesterolu, vápenatých solí a dalších částeček na stěnách cév.

Situace může vést až k infarktu myokardu, kdy dojde k zablokování věnčité cévy, která živinami zásobuje srdce. Tento stav je další fází onemocnění vysokým krevním tlakem – často dochází k ischemické chorobě periferních tepen dolních končetin, což v extrémním případě může znamenat i amputaci nohy. Hrozí také krvácení do mozku a náhlá mozková příhoda.

Vysoký krevní tlak ohrožuje také funkci ledvin, postiženy bývají i oční cévy, což může vést až ke slepotě.

Co je vysoký krevní tlak?

Zda máte vysoký krevní tlak, zjistí lékař velice snadno. Měření krevního tlaku patří k základnímu vyšetření v každé ordinaci. Změřit vám ho může obvodní lékař.

Krevní tlak se zapisuje jako dvě čísla oddělená lomítkem. První číslo značí tzv. systolický tlak (krevní tlak při stahu srdečních komor), druhé číslo tzv. diastolický tlak (tlak při uvolnění komor). Za vysoký krevní tlak jsou považovány hodnoty 160/90 (někdy se setkáme s hodnotami 160/95). Oproti tomu nízký krevní tlak je při 90/60.

Příčiny vysokého krevního tlaku

Vysoký krevní tlak má různé příčiny. Jde například o zvýšení napětí hladkých svalů ve stěně tepen. Podílí se na něm také zmíněná arterioskleróza, která je zároveň i příznakem této choroby. Krevní tlak se zvyšuje ve stáří, kdy tepny ztrácejí na pružnosti.

Na vysoký krevní tlak si zaděláváte, pokud nedbáte na svou životosprávu. Rizikovými faktory jsou nadměrná konzumace alkoholu, obezita, stres, kouření, nedostatek pohybu a nadbytečný příjem solí. Své udělá také genetická výbava.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *