Cvičíte jako diví a stále se vám nedaří zhubnout? Možná je to nevhodnou tepovou frekvencí, která do značné míry ovlivňuje spalování tuků. Přečtěte si, jaká je optimální tepová frekvence při hubnutí?

Správná tepová frekvence je pro spalování tuků klíčová. Jestliže váš tep nebude optimální, můžete si místo hubnutí jen budovat svaly. Což samozřejmě nemusí být na škodu, ale na úbytek váhy můžete v takovém případě zapomenout.

Co je to tepová frekvence?

Tepová frekvence neboli puls udává počet úderů srdce za minutu. Při zvýšené fyzické aktivitě se tepová frekvence logicky zvyšuje. Průměrná tepová frekvence je u mužů asi 75 úderů za minutu, zatímco u žen je puls vyšší – asi 82 úderů za minutu.

Tepová frekvence se dělí na:

  • klidovou tepovou frekvenci
  • aktuální tepovou frekvenci
  • maximální tepovou frekvenci, kterou využívají sportovci a při které dochází ke spalování tuků

Jak změřit tepovou frekvenci?

Samozřejmě, že si při běhu nebo jiné aerobní aktivitě nebudete měřit puls přiložením palce na zápěstí. V současné době je možné naštěstí využít jednoduchého přístroje, který využívají sportovci.

Jde o tzv. sporttester, který si můžete představit jako hodinky, jež změří frekvenci vašeho tepu a při cvičení vám nebudou překážet. Pořídit je můžete již od cca 800 korun.

Jaká tepová frekvence spálí tuky?

Jakou hodnotu by měl sporttester naměřit, aby bylo spalování tuků efektivní? Zjistit musíte tzv. maximální tepovou frekvenci, kterou vám změří například ve sportovních laboratořích. Vypočítat si ji ale můžete také doma.

  • Vzorec pro maximální tepovou frekvenci MUŽŮ: 220 – věk x 0,6
  • Vzorec pro maximální tepovou frekvenci ŽEN: 226 – věk x 0,6

Například 220 – 30 = 190 x 0,6 = 114

Pro třicetiletého muže je tedy maximální tepová frekvence, při které dojde ke spalování tuku 114 tepů za minutu.

Jak tepovou frekvenci využít při sportu?

Pro spalování tuků jsou ideální aerobní aktivity trvající minimálně 30 minut (po této době začne zpravidla tělo odbourávat tuky). Vhodná je jízda na kole, běh, spinning nebo třeba tanec. Optimální je hýbat se další dobu asi na 60 procent maximálního výkonu. Aerobní aktivitu byste měli provozovat asi třikrát týdně.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *