Sacharidy jsou důležitým zdrojem energie pro naše tělo. Nejen v kulturistice se využívá tzv. jídelníček sacharidové vlny. Co obnáší? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Kdo by se mu měl vyhnout?

Sacharidy patří k primárním zdrojům energie pro naše tělo. Kromě toho fungují také jako stavební látky. Zjednodušeně řečeno jde o cukry. Klíčovými monosacharidy jsou především glukóza a fruktóza. K důležitým polysacharidům pak patří škrob a celulóza.

Co obnáší jídelníček sacharidové vlny?

Sacharidy jsou pro fungování našeho těla nezbytné. Měli bychom je proto přijímat v rozumné míře. Principem diety sacharidových vln je ovšem snížení příjmu sacharidů, omezení tuků na minimum a naopak zvýšení příjmu bílkovin. Další dny naopak tělu dopřáváte pořádnou dávku sacharidů a způsobujete mu v podstatě „šoky“. Rozhodně by podobnu dietu neměli absolvovat například lidé nemocní cukrovkou.

Dieta sacharidové vlny slibuje téměř zázračný úbytek kilogramů. Jak to tak ale bývá, po návratu k běžné straně hrozí jo-jo efekt. Jídelníček sacharidových vln slibuje, že i přes snížení celkového příjmu energie bude váš organismus „šlapat na plné obrátky“, tj. spalovat kalorie. Zvláště pokud vše podpoříte ještě cvičením.

Příklad jídelníčku sacharidových vln

První den – 100 g sacharidů

  • Snídaně: Natvrdo uvařené vejce, dva plátky celozrnného chleba
  • Svačina: jogurt
  • Oběd: Dušený kuřecí plátek se zeleninou
  • Svačina: kefír
  • Večeře: zeleninový salát s kousky lososa

Druhý den – 150 g sacharidů

  • Jídelníček je podobný, jen si k obědu přidáte cca 50 g sacharidů (např. uvařenou rýži)

Třetí den – 200 g sacharidů

  • Ke snídani si přidáte asi 50 g ovesných vloček, k obědu dodržíte 50 g sacharidů z předchozího dne + k večeři si můžete dát také 50 g sacharidů (např. opět rýži)

Čtvrtý den – 300 g sacharidů

  • Jídelníček podobný jako předchozí den, jen navýšíte příjem sacharidů k večeři a k obědu. Tj. ke snídani 50 g ovesných vloček, k obědu 100 g rýže, k večeři 100 g rýže.

Pátý den – 400 g sacharidů

  • Ke snídani navýšíte příjem sacharidů na 100 g, k obědu zachováte 100 g, k večeři také a k odpolední svačině přidáte také nějaké sacharidy (např. cornflakes).

Šestý den – 500 g sacharidů

  • Příjem sacharidů navýšíte na 500 g.

V dalším dnu zase příjem sacharidů snížíte na 100 g za celý den. Optimální je hubnout asi půl kila až kilo týdně. Samozřejmostí je dodržování pitného režimu a přiměřený pohyb.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *