Rýžová dieta je jednou z mnoha jednostranně zaměřených diet. Podobně jako například mléčná nebo tukožroutská dieta má své výhody a nevýhody. Podívejme se na ně.

Základem rýžové diety, jak už název napovídá je rýže. Pokud rýži nemusíte, tak asi nemá smysl o této dietě vůbec uvažovat. Rozhodně také nelze doporučit, abyste rýžovou dietu drželi dlouhodobě. Lze ji ale použít v případě, že rychle potřebujete sundat pár kil a pomáhá také pročistit organismus.

Není rýže jako rýže

Dnes už v obchodech nakoupíte různé druhy rýží – jasmínovou, celozrnnou (neloupanou), dlouhozrnnou, nebo stále oblíbenější rýži Basmati. I proto nemusí být rýžová dieta zase tak nudná, jak by se na první ohled mohlo zdát.

Obyčejná bílá rýže má ovšem vyšší glykemický index, takže při dietě není úplně vhodná. (Potraviny s vysokým glykemickým indexem rychle zvyšují cukr v krvi, ale stejně rychle ho i snižují – proto máme většinou brzy hlad.) Pokud ale máte bílou rýži rádi, můžete ji kombinovat s výše uvedenými druhy rýží.

Výhody a nevýhody rýžové diety

Rýžovou dietu není vhodné držet dlouhodobě – nejenže se vám může rýže brzy přejíst, ale jednostranný jídelníček je velmi nevyvážený a mohou vám brzy začít chybět důležité živiny a vitamíny. To je asi největší riziko rýžové diety. Nicméně týden nebo dva rýžovou dietu držet můžete, pomůže vám shodit pár kil.

Rýžová dieta má i své výhody. Pomůže vám snížit cholesterol v krvi, protože budete přijímat minimum tuků. Vyčistí váš organismus, takže se hodí například na jaře jako očistná kůra. Rýžové dietě se přičítá i prevence civilizačních chorob. Ovšem pamatujte, že všeho s mírou!

Jak na rýžovou dietu

Při rýžové dietě je součástí vašeho jídelníčku hlavně rýže. Můžete ji ale kombinovat s vybranými potravinami – například se zeleninou, ovocem, tofu nebo rybou. Ovšem ne každý den. A také byste ve stejný den neměli kombinovat ovoce a zeleninu.

Rýží se nemůžete ládovat od rána do večera. Hranice na jeden den je asi 250 g neuvařené rýže (muži a ty, co konzumují pouze rýži, si její množství mohou navýšit).

Jako při každé jiné dietě zapomeňte na sladkosti, tučné výrobky (vepřové maso, tučné sýry a tučné mléčné výrobky). Hodně pijte – nejméně 2,5 litru vody nebo neslazených bylinných čajů denně. Pokud chcete dietu použít i jako očistu, lze doporučit třeba kopřivový čaj.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *