Zaručených diet, které vám slibují, že zhubnete za týden deset kilo, můžete na internetu najít celou řadu. Jsou však rizikové. Rychlé a drastické hubnutí nelze kvůli zdravotním rizikům doporučit. Existují ale diety, které vám pomůžou shodit rychle pár kilo – třeba do plesových šatů.

Proč nehubnout rychle?

Žijeme v rychlé době a chceme vše rychle. Není divu, že bychom si proto nejraději mávnutím proutku odčarovali pár přebytečných kilogramů. Ovšem pozor, drastické diety, které drží například modelky, jsou škodlivé.

Jestliže na hubnutí zase tak moc nespěcháte, dejte si na čas. Výsledek bude efektivní a trvalý, navíc vám nebude hrozit jo-jo efekt. Tedy navrácení váhy poté, co s rychlou dietou skončíte.

Rychlé hubnutí: Maximálně kilo týdně

Pokud ale opravdu hledáte možnosti rychlého hubnutí, počítejte s tím, že zase tak rychlé nebude. Maximální úbytek bývá kolem jednoho kilogramu týdně. Rizikem rychlého hubnutí je, že místo tuků se bude z vašeho organismu ztrácet voda (tzv. odvodňování), což je nežádané.

Rychlé a zdravé hubnutí vyžaduje dodržování několika základních zásad:

  • Jezte pravidelně menší porce – ideálně pětkrát denně
  • Pijte – nejlépe dva litry čisté vody denně
  • Vyřaďte z jídelníčku sladkosti, tučné výrobky, sladké limonády, smažená jídla
  • Jezte dostatek zeleniny a ovoce
  • Pravidelně se hýbejte – choďte na delší svižné procházky, v létě můžete jezdit na kole, v zimě vyrazit na běžky

Rychlé diety jsou rizikové

Existují také různé diety, které vám slibují rychlé hubnutí. Jde například o mléčnou nebo rýžovou dietu. Jak už název napovídá, během těchto diet jíte jen vybrané druhy potravin – například mléko nebo rýži.

Po pár dnech se vám pravděpodobně daný typ potravy zoškliví, nebude vám chutnat. Navíc vám hrozí nedostatek důležitých živin. Nejlepší proto je vyvážená dieta složená ze zeleniny, vlákniny, rozumného množství sacharidů, tuků i bílkovin.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *