Máte nějaké to kilo navíc a chcete zhubnout? Pravidelně sportujete, ale ručička na váze se nehýbe? Zkuste změnit jídelníček a uvidíte, že se vám zhubnout podaří. Jak by měl jídelníček při redukční dietě vypadat?

Bez jídla bychom zemřeli. Tělu z potravy dodáváme energii a důležité živiny. Pokud chcete zhubnout a udržet si ideální váhu dlouhodobě, zapomeňte na zázračné redukční diety, které stejně nefungují, stejně tak jako na hladovění, jež stejně skončí nájezdem na ledničku.

Pokud chcete zhubnout trvale, změňte jídelníček. Vyřaďte nezdravé, tučné, přeslazené a přesolené pokrmy. Stravujte se pravidelně a dbejte na dostatečný a vyvážený přísun bílkovin, zdravých tuků i sacharidů.

Redukční dieta: Zásady jídelníčku

  • Jezte pravidelně alespoň pětkrát denně a konzumujte menší porce. Ideální je naučit se jíst vždy ve stejný čas.
  • Den začínejte zdravou a na energii bohatou snídaní. Zabráníte tak tomu, abyste se při obědě nebo večeři přejídali.
  • Na jídlo si udělejte čas a po jeho konzumaci vyčkejte asi čtvrt hodiny – po této době se jistě dostaví pocit sytosti.
  • Používejte menší talíře – budete tak mít pocit, že máte větší porci.
  • Při redukční dietě platí dodat tělu dostatek tekutin. Vypít byste měli minimálně dva litry čisté vody. Do svého pitného režimu zařaďte také neslazené bylinné a ovocné čaje.
  • Při redukční dietě se obloukem vyhýbejte sladkostem, tučným masům a uzeninám.
  • Důležitou zásadou redukční diety je sníst méně kalorií, než kolik spálíte. Jedině tak můžete hubnout. Při redukční dietě platí, že ženy by neměly sníst více než 5 000 kJ za den a muži by se měli vejít maximálně do 8 000 kJ.
  • Řiďte se zdravým rozumem a myslete pozitivně. Zázraky se přes noc nedějí, a pokud chcete zhubnout natrvalo, je změna jídelníčku ideálním řešením.
  • Nezapomínejte na pohyb. Jídelníček je při redukční dietě důležitý, ale stejně tak je nutné dostatečně se hýbat. Pokud nejste na pohyb zvyklí, začněte třeba dlouhými procházkami.
  • Při redukční dietě dbejte na množství jídla. Žádná potravina není striktně zakázaná, ale všeho s mírou a ohledně zakázaných potravin buďte obezřetní! Pokud máte chuť na čokoládu, dejte si jeden čtvereček a pořádně si ho vychutnejte. V den, kdy si dopřejete sladkost, zařaďte do svého programu také pohyb.

Redukční dieta: Příklad jídelníčku

Při redukční dietě by měla základ jídelníčku tvořit zelenina, libové maso, nízkotučné mléčné výrobky a v omezené míře také sacharidy v podobě celozrnného pečiva. Platí, že dbát bychom měli na vyváženost jídelníčku.

Snídaně

Snídaně je základem. Pokud nejste zvyklí snídat, musíte se to naučit. Na snídani si udělejte čas (zkuste vstát o něco dřív nebo zkrátit čas v koupelně). K snídani se hodí celozrnné pečivo, libová šunka nebo žervé. Sladkou alternativou pak jsou vločky s ovocem zalité nízkotučným mlékem. Místo kávy zvolte raději neslazený čaj.

Svačina

Na svačinu si připravte nízkotučný jogurt, jablko nebo banán.

Oběd

K obědu si dejte celozrnné těstoviny s lososem nebo dušený kuřecí plátek s rýží. Pro vegetariány se hodí například zeleninové rizoto.

Svačina

Ke svačině se při redukční dietě hodí například menší zeleninový salát nebo nízkotučné kefírové mléko.

Večeře

Večeře by měla být při redukční dietě lehká. Dopřávejte si zeleninové saláty doplněné například kouskem masa nebo sýra. Pokud budete mít chuť na sladké, udělejte si ovocný salát.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *