Pravidelný stravovací režim je jednou ze tří hlavních zásad racionální (rozumné) výživy. Při snaze o redukci hmotnosti se dopouštíme zásadních chyb. Často se snažíme zhubnout tím, že omezíme počet jídel za den, nebo dokonce celý den hladovíme. To je však špatná strategie, která nevede k vysněnému cíly. Podíváme se na to trochu zblízka.

  1. Můžeme sice v první fázi zhubnout, ale je to tím, že omezíme energetický příjem a tím také množství vody zadržované v těle. Největší část našeho hmotnostního úbytku bude tedy tvořit voda, dále jistý podíl tukové tkáně a bohužel i určitý podíl svalové hmoty.
  2. V druhé fázi naše tělo vlivem drastického snížení energetického příjmu potravy nebo dlouhými intervaly mezi jídly najede na tzv. úsporný režim. Zpomalí se metabolismus, kdy tělo využívá menší část z přijaté energie a větší část ukládá do tukových zásob. Tím se brání proti dalšímu nebo delšímu hladovění. Naše hmotnost se tedy po počátečním snižování začne zase postupně zvyšovat.
  3. Dalším důsledkem nepravidelného stravovacího režimu je nízká a nevyrovnaná hladina krevního cukru (glukózy). Ta  negativně ovlivňuje metabolické děje v našem těle a způsobuje únavu, tendence k přejídání, ukládání tuků apod.

Abychom předešli těmto negativním vlivům, měli bychom jíst 5-6x denně (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina, večeře, popřípadě II. večeře). Časové rozestupy mezi jídly by měly být 2-5 hodin, podle množství jídla a jeho složení.

Příklad:

Pokud si dáme k přesnídávce jablko, oběd může následovat za 2 hodiny. K obědu jsme si dopřáli polévku a knedlo-zelo-vepřo  a ještě jsme si dali nepřiměřenou porci. Svačina by měla  následovat asi po pěti hodinách  a bude střídmá (zeleninový salát).

Snídat bychom měli 0,5-1 hodinu po probuzení a spát bychom neměli chodit hladový. Poslední lehčí jídlo bychom měli sníst 0,5-2 hodiny před spaním (zase dle množství a složení stravy). Nejlépe nějakou zeleninu (šopský salát), ovoce s vysokým obsahem vody (citrusové plody), nízkotučné zakysané výrobky (podmáslí), apod.

V dalších kapitolách probereme i zbývající dvě hlavní zásady racionální (rozumné) výživy, a to přiměřenost a vyváženost stravy.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *