Metabolický syndrom je vážné onemocnění, které z velké části souvisí se životním stylem. Trpí jím asi 30 procent populace žijící v západním světě. Jak se metabolický syndrom projevuje? Jaká je jeho léčba?

Metabolický syndrom nebo také syndrom X či Reavenův syndrom je onemocnění, které v sobě kombinuje několik faktorů a nemocí:

Metabolický syndrom často vede k rozvoji kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt, ateroskleróza (kornatění cév) nebo mozková příhoda.

Příznaky metabolického syndromu?

Rozpoznat metabolický syndrom je pro laika velice těžké. Postižená osoba se většinou necítí nemocná. Metabolický syndrom nebolí, není viditelný a zpočátku v podstatě se nijak neprojevuje.

K viditelným příznakům, které se však objevují spíše až v pokročilejší fázi nemoci, patří například problémy s klouby (což souvisí s obezitou). Může se objevit srdeční infarkt, ischemická choroba dolních končetin, časté jsou také bolesti hlavy.

Koho postihuje metabolický syndrom?

Jde o kombinaci několika zdravotních komplikací, které s sebou úzce souvisí a jejich původ je především v životním stylu. Rizikovým faktorem je nevhodný jídelníček (tučná jídla, sladkosti, nadměrné pití alkoholu), kouření, sedavý životní styl, nedostatek pohybu.

Svoji roli hraje také genetika. Metabolický syndrom se může rozvinout u osob, které trpí cukrovkou druhého typu, vysokým krevním tlakem a obezitou.

Jak se metabolický symbol léčí?

Důležité je snížení hmotnosti, omezení alkoholu, zvýšení fyzické aktivity, změna jídelníčku. Lékař může také předepsat pilulky na konkrétní zdravotní problémy, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak apod.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *