Chcete zhubnout, ale stále se vám to nedaří? Přemýšlíte, kde je zakopaný pes? Možná je to tím, že nedodržujete správné zásady jídelníčku na hubnutí! Jak by měl dietní jídelníček vypadat?

Zapomeňte na zákazy a příkazy. Jídelníček na hubnutí nemusí nutně znamenat hladovění. Hubnout se dá zdravě, chutně a efektivně. Pokud si vhodně upravíte svůj jídelníček, zhubnete, aniž by vám hrozil obávaný jo-jo efekt.

Pravidla jídelníčku na hubnutí

  • Není důležité jen, co jíte, ale také kolik toho jíte a jak. Podívejme se proto nejprve na obecná pravidla jídelníčku na hubnutí, která byste měli bezpodmínečně dodržovat.
  • Jezte malé porce, ale často. Jídlo konzumujte pětkrát denně, ideálně v intervalu dvou nebo tří hodin. Ráno vždy začněte výživnou snídaní. Zabráníte pak nočním nájezdům na ledničku nebo přejedení při obědě.
  • Pijte! Denně byste měli vypít minimálně dva litry čisté vody. Při hubnutí úplně zapomeňte na slazené limonády (litovat nemusíte, stejně jsou nezdravé).
  • Denně si dopřávejte ovoce a zeleninu, ideálně byste měli kousek ovoce nebo zeleniny sníst ke každému jídlu.
  • V jídelníčku na hubnutí by se nemělo objevi tučné maso, mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku. Vždy hledejte alternativu – místo vepřového si dejte kuřecí, místo smetanového jogurtu nízkotučný tvaroh.
  • V jídelníčku na hubnutí omezte konzumaci alkoholu. Občas si dopřejte sklenku bílého vína.
  • Platí, že ženy by při hubnutí měly sníst maximálně 5 000 kJ, muži pak asi 8 000 kJ.
  • Pokud jídelníček na hubnutí porušíte, nezoufejte. Nikdo z nás není dokonalý. Jestli jste se přejedli na oslavě narozenin, najeďte zpět na běžný režim. Hlavně nedržte žádné hladovky za trest!
  • Nezapomeňte také na pravidelný pohyb, kterým hubnutí podpoříte.

Jídelníček na hubnutí – příklad

Pravidla jídelníčku na hubnutí jsme si představili a nezbývá než vyrazit do obchodu na nákup zdravých potravin, které nám pomohou zhubnout. Jídelníček na hubnutí zkuste obměňovat a zapojte přitom fantazii. Pro inspiraci přinášíme několik typů:

Snídaně:

Ke snídani do svého jídelníčku na hubnutí zařaďte sacharidy. Může to být celozrnné pečivo s nízkotučným sýrem a rajčetem nebo ovesné vločky s ovocem a nízkotučným mlékem.

Svačina:

Ke svačině si s sebou do práce zabalte jablko, banán nebo pomeranč.

Oběd:

K obědu do svého jídelníčku na hubnutí zařaďte rybu s rýží, zeleninové rizoto nebo těstoviny s tuňákem.

Svačina:

Ke svačině se hodí malý zeleninový salát nebo kefírové mléko.

Večeře:

Večeře by v případě hubnutí měla být lehčí. Dejte si zeleninový salát s kouskem lososa nebo sýra. Obměnit ho můžete i ovocným salátem.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *