Jaterní dieta do našeho života sice přináší jistá omezení, ale neznamená to, že už se nikdy dobře nenajíme. Naštěstí existují recepty, které nám dokážou jaterní dietu zpříjemnit.

Při jaterní dietě jsme nuceni vyřadit z jídelníčku tučná, smažená a přeslazená jídla. Konzumovat bychom měli jen libové maso. To znamená vyřadit vepřové i tučnější hovězí maso. Pozor také na prorostlou husu nebo tučné ryby (makrela, losos). Nevhodné jsou také tučné sýry a další mléčné výrobky s vysokých obsahem tuku. Ze zeleniny se vyhýbejte kapustě, zelí, okurkým a květáku.

Pozor bychom si měli dát také na úpravu pokrmů. Při jaterní dietě platí, že maso i zeleninu vaříme nebo dusíme. Nikdy je nesmažte ani negrilujte. Pokud tápete, jak při jaterní dietě vařit, podívejte se na několik receptů!

Recepty aneb co vařit při jaterní dietě

Vločková polévka

Potřebujeme: Kořenovou zeleninu, 40 g ovesných vloček, lžíci olivového oleje, vejce, sůl, petrželovou nať.

Postup: Kořenovou zeleninu nakrájejte nadrobno a dejte vařit do osolené vody. Vločky opečte na oleji a přidejte k zelenině. Povařte a nakonec přidejte rozšlehané vejce a zamíchejte. Na talíři ozdobte petrželkou.

Kuřecí plátek na bylinkách

Potřebujeme: Kuřecí prsa, čerstvé nebo sušené bylinky (bazalka, oregano, saturejka), kapka olivového oleje, špetka soli, rýže.

Postup: Kuřecí prsa naklepejte, lehce osolte a přidejte bylinky. Na pánev dejte kapku oleje a prsa krátce osmahněte z obou stran. Pak prsa duste, dokud nejsou měkká. Podávejte s vařenou rýží a zeleninovým salátkem.

Těstoviny s cuketou

Potřebujeme: těstoviny, cuketu, rajčata, bazalku, sůl, kapku olivového oleje.

Postup:  Těstoviny dejte vařit do osolené soli. Cuketu i rajčata nakrájejte na malé kousky. Do pánve kápněte olivový olej, přidejte cuketu a duste. Přidejte rajčata, bazalku a špetku soli. Až zelenina změkne, přidejte těstoviny a vše v pánvi promíchejte.

Pokud musíte držet jaterní dietu a máte konkrétní oblíbené recepty, nemusíte se jich hned vzdávat. Stačí, pokud si je obměníte! Místo vepřového masa v nich používejte kuřecí, místo smažení preferujte dušení atd. Prostě zapojte fantazii. Určitě sami přijdete na spoustu receptů, které se dají při jaterní dietě využít!

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *