Musíte držet jaterní dietu a zoufáte si, že už se nikdy dobře nenajíte? Nebojte se! Je sice nutné vyřadit některé typy potravin, ale jídelníček jaterní diety může být i velmi chutný! Jaké pokrmy do jídelníčku zařadit a kterým se obloukem vyhnout?

Játra ovlivňují správnou funkci trávicího ústrojí. K nejčastějším onemocněním jater patří žloutenka (hepatitida) a cirhóza (ztvrdnutí jater), která nevzniká pouze nadměrnou konzumací alkoholu, ale může být i důsledkem dlouhodobého onemocnění žloutenkou. Pokud patříte k těm, kteří mají nemocná játra, měli byste začít držet tzv. jaterní dietu. V čem spočívá a jak upravit jídelníček?

Jaterní dieta: Pravidla jídelníčku

  • Jezte často a pravidelně! Při jaterní dietě platí, že byste měli jíst pravidelně a jídlo si rozdělit do více menších porcí. Ideální je jíst minimálně pětkrát denně a udělat si na jídlo čas ve stejnou dobu.
  • Při jaterní dietě zařaďte do svého jídelníčku dostatečný přísun potřebných minerálů, živin a vitamínů.
  • Vyhněte se smaženým a tučným pokrmům. Vyřadit byste měli sádlo, umělé tuky, tučné maso.
  • Nepijte alkohol! Tato zásada je při jaterní dietě nezbytná a opravdu ji dodržujte. Játra musí alkohol odbourávat a jen je tak zbytečně zatěžujete.
  • Konzumujte dostatečné množství bílkovin. Obecně platí, že zdravý člověk by měl denně přijmout 1 g bílkovin na 1 kg své váhy – pokud například vážíte 60 kg, zařaďte do jídelníčku 60 g bílkovin. Při jaterní dietě příjem bílkovin o něco zvyšte.

Jaterní dieta: Jídla, která vyřaďte!

Při jaterní dietě z jídelníčku vyřaďte tuky, smažená a grilovaná jídla, sádlo a máslo. Z masa se vyhněte vepřovému i tučnému hovězímu. Z ryb pak vyřaďte tučné ryby, jako je losos nebo makrela. Vyhýbat byste se měli i tučným sýrům a dalším mléčným výrobkům s vysokým obsahem tuku. Nevhodné je také ostré koření, bujóny, ocet nebo sůl. Ze zeleniny se vyhněte česneku, cibuli, kapustě, zelí, okurkám a květáku. Pozor také na sladkosti (čokoládu a tučné zákusky).

Jídelníček při jaterní dietě

Co tedy při jaterní dietě jíst? Váš nový jídelníček nemusí být vůbec nudný! Zakázané tuky nahraďte zdravým olivovým olejem. Pochutnávejte si na drůbežím nebo libovém hovězím mase a netučných rybách. Nakupujte nízkotučné jogurty, sýry a tvarohy. Z ovoce a zeleniny si můžete na talíř nandat v podstatě cokoli (kromě výše zmíněných).

Pozor ovšem na úpravu jídla! Zeleninu jezte především syrovou nebo vařenou! Určitě ji nesmažte, ani negrilujte. To samé platí i pro maso. Při jaterní dietě platí, že maso buď vaříme, nebo dusíme. Určitě ho nesmažte na oleji a vyhněte se i grilování.

Pokud vás bude při jaterní dietě honit mlsná, určitě se vyhněte tučným krémovým moučníkům. Ruce dejte pryč také od ořechů, čokolády a máky. Do jídelníčku ale můžete zařadit tvarohové nebo ovocné dorty. Chuť na sladké také zažene čerstvé ovoce.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *