Vše, co jíme, se podepisuje na našem zdraví. Jídlo je cestou, jak do těla dostáváme energii a látky, se kterými může organismus pracovat. Dostává-li tělo látky dobré, podepisuje se to pozitivně na jeho funkčnosti, jestliže mu ale zdravé látky jako vitamíny, minerály a další chybí, nemůže nikdy fungovat správně. Zamyslete se nad tím, co jíte. Přinášíme vám návod, jak se naučit jíst zdravě a nabídneme i několik super chutných receptů.

Je to všechno o hlavě

Možná jste už i vy několikrát slyšeli, že zdravá výživa není dobrá a tomuto jste také podlehli. Pokud ano, tak věřte, že je to právě naopak. Zdravá jídla jsou mnohem chutnější a co je hlavní – pro váš organismus mnohem potřebnější. Důležité je, abyste takto začali přemýšlet. Je nutné stravu vnímat jako pomoc pro vaše tělo a ne jako něco, čím zaháníte hlad nebo uspokojujete váš mlsný jazyk. Začít můžete tím, že z vaší kuchyně odstraníte všechna lákadla jako jsou nezdravé tuky, pamlsky aj. Poté vyrazte na nákup a kupte jen zdravé věci. Obsah vašeho košíku by mělo tvořit hlavně ovoce a zelenina, mléčné výroby (lépe nízkotučné), celozrnné pečivo, dále například kuskus, rybí a kuřecí maso aj. Je třeba začít takto razantně, protože žádný pozvolný přechod nemá cenu. Princip je prostý: Pokud doma nezdravé pochutiny nebudete mít, nebudete je do sebe ládovat.

Co si uvařit?

Se změnou jídelníčku přichází i změna způsobu přípravy jídel. Smažení vystřídá dušení, vaření v páře a také pečení, ale bez tuku. Určitě doporučujeme například tento super jednoduchý recept na pečeného lososa v troubě. Svou chutí vás také mile překvapí sýrová roláda. Snažte se také jíst co nejvíce ovoce a zeleniny – na internetu jsou tisíce receptů.

Nezapomínejte na pomocníky

Pokud chcete, aby byla vaše strava skutečně zdravá, zařaďte do jídelníčku i méně tradiční pochutiny. Patří mezi ně například kustovnice čínská, sezam aj.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *