Průjem je nepříjemná záležitost. Pokud trvá déle, hrozí tělu nejen ztráta tekutin a dehydratace, ale i nedostatek minerálů a vitamínů. Při průjmu se proto doporučuje držet dieta.

Při průjmu je důležité dodat organismu tekutiny a živiny, které ztrácí. Co při průjmové dietě jíst a co nikoli, by se mělo odvíjet i od toho, co průjem způsobilo. Zapomínat bychom ale neměli předvším na dostatek tekutin. Zavodňovací nápoj si můžete jednoduše připravit i doma. Do džbánku nalijte čtvrt litru pomerančového džusu, přidejte 4 lžičky medu, trošku soli, lžičku prášku do pečiva a vše zalijte litrem převařené vody. Vhodný je také hovězí nebo drůbeží výběr.

Dieta při průjmu: Zásady

 • Při dietě při průjmu jezte častěji malé porce jídla (ideálně jídlo konzumujte každé 2 – 3 hodiny).
 • Vyhýbejte se potravinám, které nadýmají, především pak kapustě, květáku, okurce a luštěninám.
 • Zeleninu je vhodné konzumovat vařenou nebo dušenou. Pochutnat si můžete například na mrkvy nebo špenátu.
 • Ovoci se při průjmu spíše vyhýbejte, především tomu nadýmavému a nezralému. Zařadit můžete nastrouhané jablko s banánem.
 • Při průjmové dietě se doporučuje konzumovat bílé pečivo – rohlíky, bagety, toustový chléb. Celozrnnému pečivu se naopak vyhýbejte.
 • Mléko a mléčné výrobky z jídelníčku při průjmové dietě vyřaďte.
 • Při dietě při průjmu se doporučuje jíst potraviny bohaté na draslík a sodík, jako je rybí nebo kuřecí maso, brambory nebo mrkev.
 • Vyhněte se smaženému a ostrému jídlu.

Dieta při průjmu: Jídelníček

Jak by měla vypadat dieta při průjmu? Příklad si můžete vzít z ukázkového jídelníčku.

 1. První den diety při průjmu dbejte na dostatek tekutin! Připravit si můžete v úvodu zmiňovaný zavodňovací nápoj. Uvařte si černý hořký čaj a vypijte také alespoň litr nenasycené minerální vody.
 2. Druhý den diety při průjmu je vhodné zařadit již také pokrmy. Vhodné jsou piškoty nebo suchary s černým čajem. Dopřejte si hovězí nebo kuřecí vývar a uvařte si trochu rýže.
 3. Třetí a čtvrtý den diety do jídelníčku zařaďte suchý rohlík. Uvařit si můžete opět rýži nebo bramborovou kaši. Nezapomínejte na dostatek tekutin. Nastrouhejte si jablko.
 4. Pátý den si můžete dopřát libové maso – dejte si ho například s těstovinami nebo bramborami.

Pokud jste měli silný průjem, dbejte na dietní stravování ještě jeden až dva týdny po jeho skončení. Vyhýbejte se proto tučnému, přeslazenému a smaženému jídlu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *