Mononukleóza je nepříjemné infekční onemocnění virového původu. Postihuje játra, která jsou důležitou součástí trávicího traktu. Proto je nutné při mononukleóze držet speciální dietu. Jakým jídlům se vyhnout? Co naopak jíst můžete?

Zásady diety při mononukleóze

Klíčové je při onemocnění mononukleózou omezit příjem živočišných tuků. Neznamená to, že se musíte vyhýbat masu. Je ale třeba jíst pouze dietní masové pokrmy a dbát také na úpravu jídel. Rozhodně byste nic neměli smažit. Místo toho je vhodné upravovat pokrmy například v páře nebo dušením, tj. bez tuků.

Přednost dávejte lehce stravitelným pokrmům, které nebudou zatěžovat vaše játra, jež se podílejí na trávení potravy. Léčení můžete podpořit také bylinnými čaji, jež jsou určené přímo pro onemocnění mononukleózou.

Omezit byste neměli pouze příjem živočišného tuku. Pozor si dávejte i na nekvalitní rostlinný tuk, sladkosti (včetně přeslazených limonád). Při mononukleóze vynechejte také sůl. Místo ní kořeňte jídlo čerstvými bylinkami. Tělo nezatěžujte ani potravinami s vysokým obsahem přídatných látek (éček). Zakázány jsou také mléčné výrobky.

Co při mononukleóze vařit?

Možná se to zpočátku bude zdát složité, ale nakonec to určitě zvládnete. Při mononukleóze vsaďte na dietní a lehká jídla, jako je rýže, zelenina, těstoviny, bílé maso, ryby, dietní hovězí maso. Co se týká přípravy, rychle si určitě zvyknete i na dušené nebo vaření v páře. Nemusíte na to mít ani speciální vybavení. Například zeleninu můžete v páře uvařit na běžném pařáku na knedlíky.

Recept na těstoviny s krůtím masem a brokolicí

Celozrnné těstoviny dejte vařit do osolené vody dle návodu. Brokolici rozdělte na malé růžičky a dejte vařit na páru. Maso pokrájejte na nudličky, okořeňte ho čerstvými bylinkami (například bazalka, oregáno) a orestujte na teflonové pánvi na sucho. Pak podlijte vodou a duste do měkka. Těstoviny smíchejte s brokolicí a masem. Podávejte s mrkvovým salátem.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *