Dna není vůbec příjemné onemocnění. Pokud dnou trpíte, měli byste držet speciální dietu, která je v podstatě součástí léčby. Jak na dietu při dně?

Dna je chronické onemocnění, kdy se v tkáních zadržuje vyšší množství kyseliny močové. Ta se pak usazuje v kloubech – především v kloubu palce u nohy. Každý, kdo trpí dnou, ví, že je tato nemoc také provázena bolestmi, protože usazování kyseliny močové v kloubech způsobuje záněty a otoky.

Dna souvisí se způsobem našeho stravování a s naším jídelníčkem. Kyselina močová totiž vzniká jako vedlejší produkt při rozkladu určitých druhů pokrmů. Každý, kdo trpí dnou, by měl dbát na zdravé dietní stravování a především se nepřejídat!

Dieta při dně: Zásady

  • Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem nukleoproteinů, jako jsou vnitřnosti nebo masové polévky a omáčky.
  • Přestaňte pít alkohol (nejen ten tvrdý, ale také pivo a víno).
  • Vyhýbejte se soli.
  • Omezte příjem červeného masa, luštěnin, ryb a mořských plodů.
  • Přestaňte se přejídat! Jídlo si rozdělte do více částí, jezte častěji, ale menší porce.
  • Pijte dostatek vody.
  • Pravidelně se hýbejte – nemusíte hned začít běhat nebo chodit na hodiny aerobiku. Stačí zařadit alespoň pravidelné dlouhé procházky.

Dieta při dně: Co jíst a co ne?

Pokud trpíte dnou a jste nuceni držet dietu, vyhněte se v první řadě vnitřnostem, dále pak uzeninám, rybám a výrobkům z ryb a červenému masu. Pozor také na luštěniny a obiloviny, jejichž konzumaci při dietě při dně omezte.

Při dietě při dně byste naopak měli konzumovat dostatek zeleniny. Hodí se například kořenová zelenina, kapusta, zelí. Nezapomínejte také na mléčné výrobky, jako je jogurt, sýr nebo kysaná smetana. Při dně si dopřejte i dostatek ovoce – vhodné jsou například banány, jahody, kiwi nebo pomeranče. Z příloh si dávejte hnědou rýži, kukuřici nebo vařené brambory. Maso zkuste nahradit masem sójovým.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *