Při cukrovce je potřeba upravit jídelníček. Dieta při cukrovce je součástí její léčby, a proto bychom neměly skladbu jídelníčku podceňovat. Jak by měla dieta při cukrovce vypadat? Jak upravit jídelníček?

Cukrovka je onemocnění, kdy náš organismus není schopen si sám vyrábět inzulín, který snižuje hladinu cukru v krvi. Pozor bychom si proto měli dávat na to, jaké sacharidy a v jakém množství konzumujeme. Nevhodný je hroznový a řepný cukr, který proniká rychle do krve. Naopak ovocný cukr se do krve dostává pomalu a není proto zakázaný.

Principy diety při cukrovce

  • Při dietě při cukrovce se vyhněte sacharidům, tedy cukru a potravinám s vysokým obsahem cukru. Nevhodné jsou sladkosti a nejrůznější cukrovinky, stejně tak se vyhýbejte si slazeným nápojům.
  • Jezte pravidelně! Při diabetické dietě byste si jídlo měli rozdělit do více menších porcí, abyste tělu dodávali energii postupně.
  • Zapomeňte na nevyvážené a nepravidelné stravování. Nepřejídejte se, ale ani nehladovějte.
  • Pijte dostatek tekutin. Ideálně čistou vodu. Dopřávejte si také bylinkové čaje.
  • Kromě sacharidů se vyhýbejte tučný jídlům, jako je vepřové nebo tučné hovězí maso. Pozor také na mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku.
  • Do svého jídelníčku při dietě při cukrovce zařaďte dostatek obilovin, luštěniny, rýži, těstoviny a chléb. Dodají vám dostatek energie.
  • Zapomínat byste neměli ani na bílkoviny. Dopřejte si libové maso, nízkotučné mléčné výrobky a vejce.
  • Při diabetické dietě byste měli konzumovat dostatek vlákniny, která pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Vlákninu najdete v zelenině a luštěninách.

Dieta při cukrovce: Příklad jídelníčku

Dieta při cukrovce není zase tak omezující, jak by se na první pohled mohlo zdát. Při troše fantazie může být jídelníček diabetika zajímavý a vyvážený. Ke snídani si dopřejte například bílou kávu, chléb s máslem a jedno vařené vejce. Ke svačině si dejte ovocný salát nebo nízkotučný ovocný tvaroh. K obědu si připravte kuřecí plátek na bylinkách s bramborovou kaší. Ke svačině si dejte celozrnný rohlík, žervé a rajče. Večeře by měla být lehčí. Hodí se například zeleninový salát s lososem nebo řecký salát s pečivem.

Pro dietu při cukrovce opravdu dbejte na pravidelný přísun potravy. Vynechání jídla může způsobit hypoglykemický stav. Pokud si čas od času dopřejete malý kousek sladkého pečiva nebo čokolády, nic hrozného se nestane, ale ten den zařaďte nějaký pohyb navíc.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *