Jen málokomu z nás nadělila příroda štíhlou postavu. Zhubnout ale není nemožné. Základem je upravit jídelníček a nehazardovat s „osvědčenými“ dietami, které stejně končí jo-jo efektem. Jak na dietní jídelníček? Co při dietě jíst a čemu se vyhnout?

Hubnutí není jednoduchá záležitost. To vědí všichni z nás, kteří se již někdy pokoušeli shodit nějaké to kilo. Nic ale není nemožné, a pokud si vhodně upravíte svůj jídelníček, půjdou kila skutečně dolů. Vše urychlíte, když společně s dietou začnete také cvičit. Nemusíte zrovna lámat rekordy v běhu nebo jízdě na kole, zpočátku stačí si třikrát týdně vyrazit na delší procházku nebo si doma zatančit na oblíbenou hudbu.

Zásady jídelníčku při dietě

Zapamatujte si několik zásad, které jsou pro hubnutí a dietní jídelníček nezbytné:

  • Jezte pravidelně. Pokud se ráno „zapomenete“ nasnídat a vše doháníte pozdním tučným obědem, který zakončíte dezertem, je to špatně. Jíst byste měli pětkrát denně menší porce. Svůj den začněte výživnou snídaní, pak si dopřejte svačinu, oběd, svačinu a lehkou večeři.
  • Nevymlouvejte se na to, že pětkrát denně jíst nemůžete. Opravdu to jde! Ovoce, které si můžete dát k dopolední svačině, se vám do tašky vždy vejde.
  • K dietnímu jídelníčku patří také dostatek tekutin. Tím jsou myšleny alespoň dva litry vody denně. Hodí se také bylinkové nebo ovocné čaje. Ovšem pozor – neslazené.
  • Jídelníček při dietě by měl být vyvážený. To znamená bohatý na dostatek živin, minerálů a vitamínů. Dbejte na to, aby vaše strava nebyla jednostranná, zapojte svoji fantazii.
  • Myslete na energetickou hodnotu jídla, které konzumujete. Abyste hubli, musíte přijmout méně energie, než vydáte. Pro ženy platí, že by měly za den sníst asi 5 000 kJ, muži pak 7 000kJ.
  • Dietní jídelníček by měl obsahovat méně tuků a sacharidů a naopak více bílkovin. Ideální poměr je 30 % bílkovin, 30 % tuků a 40 % sacharidů.

Dieta a ukázkový jídelníček

Snídaně:

Celozrnný rohlík s krůtí šunkou. Alternativou je celozrnný rohlík a ovocný tvaroh nebo vločky s ovocem.

Svačina:

Ovoce nebo nízkotučný jogurt.

Oběd:

Dušený kuřecí plátek na bylinkách a rýže. Alternativou mohou být například celozrnné těstoviny s lososem.

Svačina:

Zeleninový vývar nebo ovocný salát.

Večeře:

Řecký salát a kousek celozrnného pečiva nebo treska se zeleninovou oblohou.

Jídelníček při dietě se snažte obměňovat, a když jdete na nákup, plánujte dopředu. Ideálně si vše, co potřebujete, sepište. Vyhnete se tak tomu, že se vám v nákupním košíku objeví sladkosti, která vás později doma budou dráždit. Pokud vás bude honit mlsná, dejte si trochu oříšků, banán nebo za odměnu malý kousek kvalitní hořké čokolády.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *