Při cukrovce je důležitá diabetická dieta. Je totiž nedílnou součástí léčby. Proto byste ji rozhodně neměli podceňovat. Podívejme se na principy diabetické diety a na ukázkový jídelníček.

Diabetická dieta je bez cukru

Diabetes neboli cukrovka je onemocnění, kdy náš organismus není schopen produkovat inzulín. Ten v krvi snižuje hladinu cukru. Z tohoto důvodu je hlavním principem diabetické diety vynechání cukru a všech potravin, které cukr obsahují.

Naštěstí to dnes není žádná tragédie. Bílý cukr je možné pohodlně nahradit. Rozhodně ale nelze doporučit žádná umělá sladidla, jako je například aspartam, u něhož se ukazuje, že způsobuje např. bolesti hlavy. Místo toho lze použít stévii – jde o sladkou trávu, z jejích výtažků se už dokonce vyrábí sladidlo.

Co při diabetické dietě nedělat

Vynechejte cukr a vyhýbejte se potravinám, které ho obsahují ve vysokém množství. To samé platí u slazených nápojů, jako je například kola, kofola nebo doslazované džusy.

Při diabetické dietě je třeba jíst pravidelně a udržovat si stabilní hladinu cukru v krvi. Jídlo si rozdělte do více menších porcí, abyste tělu dodávali energii postupně.

Ačkoli jsou při diabetické dietě zakázané především cukry (sacharidy), pozor si dejte také na příliš tučná nebo slaná jídla. Vyhnout byste se měli také mléčným výrobkům s vysokým obsahem tuku.

Co při diabetické dietě jíst

Váš jídelníček by se měl při diabetické dietě skládat hlavně z luštěnin, obilovin, rýže, těstovin a chleba. Dodají vám dostatek energie. Při diabetické dietě byste měli konzumovat také dostatek vlákniny, která pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Vlákninu najdete v zelenině a luštěninách.

Zapomínat byste neměli ani na bílkoviny. Dopřejte si libové maso (drůbeží nebo rybí), nízkotučné mléčné výrobky a vejce.

Pijte dostatek tekutin. Ideálně čistou vodu nebo si dopřávejte bylinkové čaje. Ráno je vhodné nahradit běžnou kávu meltou, která obsahuje řadu výborných a zdravých látek.

Příklad jídelníčku při diabetické dietě

Ke snídani servírujte meltu s mlékem, chléb s máslem a jedno vařené vejce. Ke svačině si dejte ovocný salát nebo nízkotučný ovocný tvaroh. K obědu si připravte lososa na bylinkách s bramborovou kaší. Ke svačině si dejte celozrnný rohlík, žervé a rajče. Večeře by měla být lehčí – servírovat můžete například zeleninový salát s tofu nebo řecký salát s pečivem.
A když dostanete chuť na sladké? Dejte si kousek pravé čokolády s vysokým obsahem kakaa. Malý kousek vám neublíží, zvláště pak pokud se po obědě projdete a uděláte něco pro své zdraví na čerstvém vzduchu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *