Snad každý minimálně jednu za život použije větu „ mám depku“. Chceme tím vyjádřit vlastně jen to, že nemáme na nic náladu a je nám mizerně. Od opravdové deprese, je ale tento náš momentální stav hodně daleko. Deprese je totiž závažné onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou a především specializovanou léčbu. Jak se depresivní stavy projevují a jak je možné je léčit?

Deprese je, když…
Deprese je psychické onemocnění, kterým mohou trpět dospělé osoby, ale i děti. Smutnou pravdou je, že v současné době se výskyt deprese zvyšuje. Příčinou k tomu je hlavně změna životního stylu. Na jedince jsou totiž kladeny stále vyšší nároky, žijeme v uspěchané době plné stresu a právě to může mít za následek vznik depresivních stavů. Deprese je onemocnění, které se projevuje dlouhodobým zhoršením nálady jedince. Ten, kdo trpí depresí, často zažívá pocit úzkosti, bezcennosti, zbytečnosti a také smutku.

Projevy deprese mohou být různé

Jedinec, který trpí depresí, také často prochází změnami nálad. Nejčastěji se u něho projevují emoce jako je vztek nebo pláč. Depresivní stav může trvat několik minut, ale třeba i celý den. Deprese má mnoho projevů. Kromě těch emočních a psychických jsou to také projevy fyzické. Mohou se objevovat časté bolesti hlavy nebo i jiných částí těla, dále také bušení srdce, třes, sevření na hrudi i další. U osoby trpící depresí se také velmi často objevuje nechutenství nebo naopak zvýšená chuť k jídlu, nespavost a nesoustředěnost.

Léčba deprese je zásadní

Léčba deprese, kterou často doprovází úzkost, je u každého jedince individuální. Často léčbu doprovází pravidelné užívání léků – antidepresiv a také pravidelná psychoterapie. Důležitá je především pravidelnost a pečlivost. V léčbě mohou pomoci i různé doplňky stravy. Léčbu deprese rozhodně nelze podceňovat, protože deprese může mít až fatální následky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *