Laktózová intolerance je zkrácené označení pro poměrně vážnou enzymatickou poruchu, která v současné době postihuje až každého šestého člena populace. Tato porucha může trápit děti stejně jako dospělé. Pojďme si ji tedy představit, seznámit se s jejími příčinami a specifickým způsobem stravování, který je pro tuto poruchu nutný.

Bezlaktózová dieta má přísná pravidla!

Laktózová intolerance je vlastně neschopnost lidského organismu (konkrétně tedy trávicího traktu) zpracovávat mléčný cukr neboli laktózu. Tato porucha je častá u nedonošených dětí, u novorozenců ale může se projevit i v dospělém věku. Protože tělo není schopno mléčný cukr správně zpracovat, nastává mnoho obtíží jako je průjem, plynatost, křeče, zvracení a další. Proto je nutné se příjmu mléčného cukru vyvarovat a právě k tomu slouží bezlaktózová dieta, kterou je potřeba bezpodmínečně dodržovat.

Nemusí to být hrůza

Základem diety je vyhnout se jídlům, která mléčný cukr obsahují. Je to především mléko, mléčné výrobky jako jogurty, smetana, sýry a další. Mléčný cukr se může objevit i v některých nápojích, v lécích nebo i v sušenkách. Přesto je ale bezlaktózová dieta a jídelníček pestrý. Důležité je, sledovat složení potravin a pokud obsahují i malé množství laktózy, tak se jim vyhnout. Současně je ale nutné dodávat tělu dostatečné množství vápníku.

Co je vhodné jíst?

Při bezlaktózové dietě jsou vhodné například tyto potraviny, které obsahují optimální množství vápníku: mák, fazole, ořechy, brokolice, pohanka, slunečnicová semínka a další. Konzumovat se může také pečivo, těstoviny, ovoce, zelenina, vhodné je i tofu a další. Vždy ale pečlivě sledujete jejich složení! Možné je také koupit si speciálně upravené mléčný cukr v tabletách – k dostání je v lékárnách a bez lékařského předpisu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *