Cholesterolu je připisována řada civilizačních chorob. Zvýšený cholesterol se stal strašákem západní civilizace a řada z nás si ho úzkostlivě hlídá. Na druhou stranu ho naše tělo potřebuje. Jaké hodnoty cholesterolu jsou optimální?

Cholesterol je látka, která se přirozeně vyskytuje v našem těle a je důležitá pro jeho správné fungování. Mimo jiné je součástí buněčných membrán a podílí se na vzniku vitamínu D. Podporuje také tvorbu ženských i mužských pohlavních hormonů.

Proto bychom ho měli svému tělu v rozumné míře dopřát. Hodnota pro denní příjem cholesterolu je asi 300 mg.

Jak škodí cholesterol při vysokých hodnotách?

Cholesterolu je připisováno, že zanáší cévy, způsobuje jejich kornatění (aterosklerózu), která vede k ucpání cév a vzniku krevní sraženiny. S tím souvisí infarkt (ucpání věnčitých cév, které zásobují srdce) nebo mozková příhoda (ucpání mozkových cév).

Optimální hodnoty cholesterolu

Vysoké hodnoty cholesterolu jsou špatné, nízké hodnoty rovněž. Vše souvisí s naším životním stylem. Samozřejmě, že není vhodné ládovat se od rána do večera samým tučným masem, nezdravými uzeninami, sladkostmi. Být přísným asketou se ovšem také příliš nevyplácí.

Hodnoty cholesterolu pozná lékař z krve a v určitém věku by mělo jeho měření patřit k běžné lékařské prohlídce (mimochodem, s cholesterolem nemají problém jen starší lidé, ale stále častěji také mladší ročníky).

Je třeba také rozlišovat mezi tzv. hodným (HDL) a špatným (LDL) cholesterolem. LDL cholesterol je právě zodpovědný za zmíněné kornatění cév a s tím související choroby. Zatímco HDL cholesterol je důležitý pro zdravý chod organismu, protože naopak zmírňuje riziko cévních onemocnění, jako je kornatění tepen.

Hodnoty cholesterolu

Celkový cholesterol

  • 3,9 – 5,2 normální hodnota
  • 5,2 – 6,2 riziková hodnota
  • Nad 6,2 velmi riziková hodnota

HDL cholesterol

  • Nad 1,2 normální hodnota
  • Pod 0,9 riziková hodnota

LDL cholesterol

  • Do 3,4 normální hodnota
  • 3,4 – 4,1 riziková hodnota
  • Nad 4,1 velmi riziková hodnota

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *