Tuky jsou označovány za hlavního viníka nadváhy. Faktem je, že tuků zpravidla konzumujeme více, než bychom měli. Na druhou stranu je ale potřebujeme. Jak by měla vypadat zdravá cholesterolová dieta? Jaké tuky jsou škodlivé a jaké ne?

Zvýšeného cholesterolu se zpravidla obáváme, protože je mu přisuzováno, že způsobuje řadu civilizačních chorob – například „ucpání cév“. Cholesterol ale potřebujeme, takže bychom se rozhodně tukům neměli úplně vyhýbat.

Cholesterol potřebujeme i při dietě

Maximální doporučená dávka cholesterolu je asi 300 mg. Cholesterol je pro zdravé fungování našeho organismu důležitý – najdeme ho například v buněčných membránách, pomáhá nám vytvářet vitamín D a podporuje tvorbu ženských i mužských hormonů.

Navíc si někteří vědci všimli, že cholesterol nemusí být viníkem toho, čemu říkáme ateroskleróza (zanášení cév). Podle posledních výzkumů za vším stojí homocystein – látka, která vzniká z metioninu.

Zdravé tuky a dieta

Na druhou stranu, zdravý selský rozum říká, že všeho s mírou a platí to také u tuků. Vybírat bychom si měli takové tuky, které budou našemu tělu prospěšné a zároveň nám pomohou udržet si ideální váhu nebo dokonce zhubnout.

Ke zdravým tukům rozhodně nepatří margaríny, které jsou vyráběné ztužováním rostlinných tuků a obsahují trans-izomery mastných kyselin, které riziko srdečního onemocnění zvyšují.

Přednost rozhodně dávejte kvalitním rostlinným tukům, jako je například olivový olej. Přečtěte si, zda je vhodný na smažení nebo jen pro studenou kuchyni. Kvalitní panenský olivový olej můžete použít místo margarínu – pokapejte si jím pečivo, jako to dělají Italové.

Neublíží vám ani máslo, pokud ho budete konzumovat rozumně – odborníci říkají, že jedna polévková lžíce másla vám zajistí přesně takovou dávku tuků, kterou potřebujete.

Nezdravý cholesterol: Čemu se při dietě vyhnout?

Pokud pracujete na snižování cholesterolu a držíte dietu, vyhýbejte se především živočišným tukům, které jsou obsažené například v salámech nebo uzeninách. Podobné výrobky mají vysoký obsah tuků – například suché salámy jsou z 50 % tvořeny tukem!

Z rostlinných olejů si dejte pozor na palmový a kokosový, které se podobají živočišným tukům. Kokosový olej používají výrobci rádi jako náhražku za smetanu například ve zmrzlinách.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *