Musíte držet bezlepkovou dietu? A myslíte si, že už si nikdy nepochutnáte na čerstvém chlebu? Na ten „normální“ z pekárny sice musíte zapomenout, ale neznamená to, že už si chléb nikdy nedáte. Jen nesmí obsahovat lepek. Stejně jako všechny ostatní potraviny, které budete jíst.

Kdy je nutné bezlepkovou dietu držet? Diagnózu by měl stanovit lékař, ale mezi příznaky alergie na lepek patří průjmy, hubnutí nebo kožní vyrážka.

Bezlepková dieta znamená, že ze svého jídelníčku musíte vyřadit vše s obsahem lepku neboli glutenu. Nemilé je, že je zastoupen v obilovinách, jako je pšenice, žito nebo ječmen. To se může zdát zpočátku velmi náročné, protože zjistíte, že lepek je obsažen v řadě potravin, do nichž byste to nikdy neřekli. Bezlepková dieta vám ovšem pomůže vyhnout se řadě zdravotních problémů. A to za to stojí!

Bezlepková dieta a zakázané potraviny

Abychom měli to horší za sebou hned na začátku, podívejme se, jaké potraviny jsou v případě bezlepkové diety zakázané. Velkým obloukem se vyhýbejte žitné, pšeničné, ovesné, ječmenové i špaldové mouce. To znamená také pečivu upečenému z této mouky. Na vašem talíři se během bezlepkové diety nesmí objevit také těstoviny nebo knedlíky připravené z této mouky.

Tím však výčet zakázaných potravin nekončí. Zapomenout musíte i na potraviny, které obsahují mouku – jde například o některé polévky, omáčky, zmrzlinu nebo uzeniny. Během bezlepkové diety se proto vyplatí číst obaly výrobků a pečlivě sledovat jejich složení.

Bezlepková dieta a povolené potraviny

Možná si teď říkáte, že budete během bezlepkové diety hladovět. Tak to ovšem není. Alergie na lepek není ojedinělou alergií a přizpůsobují se jí i výrobci potravin. Ve specializovaných obchodech proto už najdete výrobky, které neobsahují lepek. Nevýhodou ovšem je, že si oproti běžným potravinám budete muset připlatit.

Mezi základní potraviny, které neobsahují lepek a mohou se tak stát součástí jídelníčku během bezlepkové diety, patří brambory, kukuřice, luštěniny, rýže, sója, pohanka nebo jáhly. Z některých z těchto potravin se také vyrábí mouka, kterou můžete použít jako náhradu běžné mouky.

Recepty pro bezlepkovou dietu

V současné době existuje také velké množství receptů pro bezlepkovou dietu. Najdete je například na internetu, kde si je vzájemně sdělují lidé postižení alergií na lepek. Pro začátek přinášíme alespoň recept na bezlepkový chléb.

Bezlepkový chléb

Ingredience: bezlepková směs na chléb, voda, olej, droždí, ocet, sůl, kmín.

Postup: Do misky nasypeme 250 g směsi na bezlepkový chléb, přidáme špetku kmínu, lžičku soli, oleje a octa. V hrnečku ohřejeme trochu vody, do níž přidáme půl kostky droždí a necháme odstát a přilijeme do misky se směsí. Přidáme ještě trochu vlažné vody a vypracujeme těsto, které přendáme do formy. Chléb pečeme asi hodinu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *