Jaké jsou příznaky anémie neboli chudokrevnosti? Jak se nemoc projevuje? Stačí zvýšit přísun železa nebo je nutné anémii léčit jinak?

Anémie je onemocnění krve, kdy organismus trápí nedostatečná tvorba červených krvinek (erytrocytů). Červené krvinky jsou pro zdravé fungování našeho těla důležité, protože mj. zajišťují přenos kyslíku v těle.

Hlavní příznaky anémie

• Nápadná a nezdravá bledost
• Únava
• Ospalost
• Letargie
• Mdloby
• Dušnost
• Zvýšená srdeční frekvence

Anémie může předznamenávat srdeční onemocnění a podpořit kornatění a ucpání cév nebo vznik anginy pectoris.

Příčina anémie? Nedostatek železa

Chudokrevnost bývá spojována s nedostatkem železa, které je nezbytné pro tvorbu červeného barviva (hemoglobinu) a pro vznik červených krvinek. Jestliže lékař diagnostikuje nedostatek železa, zpravidla předepíše jeho konzumaci v podobě kapslí (nejčastěji síran železnatý nebo glukonan železnatý).

Železo můžete přijímat také v přirozené podobě v potravinách. Najdete ho v zelené zelenině (například ve špenátu a další listové zelenině), v játrech, červeném mase, mléku a vejcích. Zdravá strava by měla být vyvážená a obsahovat rostlinné i živočišné zdroje železa.

Nedostatek železa se projevuje nejen zmiňovanými příznaky anémie, ale také například lámáním vlasů a nehtů (tyto symptomy ovšem mohou odkazovat také k nedostatku některých vitamínů).

Anémie souvisí i s dalšími nemocemi

Chudokrevnost může ovšem také souviset s některou jinou nemocí. Například s revmatoidní artritidou, onemocněním ledvin nebo jater, se zánětlivým či infekčním onemocněním.

Léčba se v tomto případě soustředí na odstranění prvotní příčiny a někdy také na prodloužení životnosti červených krvinek, které zpravidla předčasně odumírají. Pacientovi je aplikován hormon erytropoetin, který řídí vznik červených krvinek.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *